אוכלוסיה

במרכז עלומים נעזרים וגרים ילדים יהודיים מרחבי אוקראינה בגילאי 2- 19. 
 
הילדים שמגיעים אלינו הם ילדים מרקע סוציאלי בעייתי - ילדים יתומים, ילדים שהוצאו מחזקת הוריהם ע"י משרד הרווחה, ילדים ששהו במוסדות ממשלתיים מסיבות שונות, ילדים שהוריהם שוהים בבתי סוהר, ילדים בסיכון ממשפחות במצבי מצוקה שונים - הורים אלכוהוליסטים, מכורים לסמים, אלימים או עניים. לפעמים שילוב של כמה גורמי מצוקה יחד.
 
אנחנו מוכרים כבית יתומים רשמי פרטי יהודי היחיד באוקראינה, ולכן יכולים לקבל לפנימייה שלנו גם ילדים שנמצאים אצלנו בצו בית משפט, ילדים שאנחנו האפוטרופוסים שלהם וכו′, וזוכים גם לשיתוף פעולה עם רשויות הרווחה בהשמת ילדים אצלנו.
 
איתור הילדים מתבצע באמצעות מערכת משולבת המסתמכת על מידע מגורמים שונים:
  • מידע מבתי יתומים ממשלתיים, ברחבי מערב אוקראינה.
  • מידע ממשרדי הרווחה והרשויות האוקראיניות.
  • מידע מראשי הקהילות והארגונים היהודיים.
  • מידע מידידים, שכנים או קרובי משפחה, אשר נחשפים לילדים במצוקה ולילדים שעומדים להימסר לבתי ילדים מקומיים.
האיתור העיקרי והחשוב ביותר מבחינתנו, הוא באמצעות קשר רציף עם משרדי הרווחה בכל אזור ועם מנהלי בתי היתומים הממשלתיים ברחבי אוקראינה, כדי לקבל מהם מידע על ילדים יהודים השוהים במוסדות שלהם או העומדים להישלח אליהם או על ילדים שזקוקים לקבל סיוע מאיתנו.
 
כמובן שלאחר קבלת הדיווחים, ישנה עוד עבודה רבה של אימות ובדיקת מסמכים, שכנוע הנהלת בית היתומים הממשלתית לשחרר את הילד, שכנוע המשפחה או האפוטרופוס העכשווי להעברת אחריות רשמית על הילד אלינו. תהליך ארוך ומיגע זה נעשה עם כל ילד וילדה.
 
נכון להיום, גרים אצלנו 50 ילדים 40% מהחניכים המתגוררים בפנימייה הוצאו ממוסדות ממשלתיים, 25% הם יתומים שהתגוררו אצל קרובי משפחה, והשאר הגיעו ישירות מבתיהם, שם חוו התעללות, הזנחה ותנאי מחיה קשים מאוד.
מעבר לילדים אלו יש לנו כ-150 ילדים וילדות שנעזרים בנו בתוך הקהילה - ילדים אלו לא מוצאים לסידור חוץ ביתי, אלא מקבלים סיוע מאתנו כדי לצלוח בשלום את הילדות ולצמוח לכיוון חיובי בעתיד.
 
אנו מפתחים כרגע פרויקט שמטרתו להגיע לכל ילד יהודי ששוהה כבר במוסד ממשלתי ואין אפשרות חוקית להוציאו משם, בכדי שגם ילדים כאלו יחוברו לקהילה ולעם שלנו.